Fotowoltaika, to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej mówiąc wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Oczywiście zachodzi tutaj zależność wprost – im więcej światła słonecznego (mniej chmur), tym więcej energii, ale czy proces ten jest przewidywalny ?, czy potrafisz przewidzieć ile tej „czystej” energii będziesz mógł wytworzyć jutro, pojutrze ?
Odpowiedz brzmi „TAK”, tylko jest jeden warunek, musisz mieć bardzo dokładne i o wysokim stopniu sprawdzalności prognozy.
I tak, jeżeli będziesz znał wielkość zachmurzenia i rodzaj chmur oraz długość dnia i wartość teoretycznego natężenia promieniowania słonecznego (dla danego dnia), to z dużym prawdopodobieństwem będziesz mógł oszacować ile (dzisiaj, jutro, pojutrze) energii uzyskasz ze swoich ogniw.
Oczywiście możesz to wszystko codziennie liczyć i szacować samemu, ale jeżeli zechcesz, to my zrobimy to za Ciebie.
Zatem jeżeli posiadasz duże powierzchnie pokryte panelami fotowoltaicznymi lub panele wielkopowierzchniowe i zainteresowany jesteś prognozą uzyskanej z nich energii na dzień lub kilka dni do przodu - bardzo dobrze trafiłeś, bo właśnie od nas otrzymasz prognozę wartości natężenia promieniowania słonecznego.
Podasz nam swoją, dokładną lokalizację, a my obliczymy długość dnia, określimy wielkość, rodzaj i grubość zachmurzenia i w wyniku przekażemy Ci prognozę natężenia promieniowania słonecznego wyrażoną w [W/m²].
W codziennej prognozie (dla Twojej lokalizacji) otrzymasz dwie wartości natężenia:
- teoretyczną wartość maksymalną – przy założeniu „braku chmur”
- oraz wartość rzeczywistą uwzględniającą wielkość, rodzaj i grubość zachmurzenia.
Tobie pozostanie tylko prognostyczne wartości natężenia przemnożyć przez skuteczność Twoich paneli i otrzymasz to, na czym wcześniej tak długo zastanawiałeś się, otrzymasz prognozę:
- maksymalnej energii jaką możesz „wyciągnąć” ze swoich paneli przy założeniu, że nie ma chmur (bezchmurne niebo),
- i rzeczywistej energii, jaka popłynie z Twoich paneli do sieci po uwzględnieniu ilości i rodzaju chmur.
Oczywiście, jeżeli będziesz chciał jeszcze bardziej zgłębiać swoją wiedzę i dowiedzieć się jak sprawność Twoich ogniw reaguje na różne czynniki zewnętrzne, to możemy dostarczyć Ci również prognozę:
- wielkość zachmurzenia (rozproszenie i pochłanianie),
- temperatury (rozgrzanie ogniw),
- kierunku i prędkości wiatru (wychładzanie ogniw),
- a nawet grubości warstwy ozonowej (pochłanianie)
Jeżeli takiego właśnie podejścia do tematu „Pogoda, a możliwości moich paneli fotowoltaicznych” oczekiwałeś, to dobrze trafiłeś.
Nie zwlekaj, zadzwoń, ustalimy warunki współpracy, skonfigurujemy usługę i już jutro możemy przystąpić do współpracy – zapewniamy, że nie zawiedziesz się – zapraszamy !
Informacyjnie: W prognozach naszych wszystkie obliczenia dotyczą promieniowania UV-B.
Uzasadnienie: W fotowoltaice pomijany jest zakres światła widzialnego (VIS) i podczerwieni (IR), natomiast ultrafiolet (UV) emitowany przez Słońce rozkłada się w zakresie UV-A, UV-B i UV-C, przy czym: